• Meksykańska 6 lok. 102 Warszawa Polska
  • +48 22 378 48 91
  • +48 22 409 91 451
  • [email protected]
Aktualności: Fotonika motorem rozwoju polskiej gospodarki XXI wieku
Fotorelacja z konferencji „Fotonika motorem rozwoju polskiej gospodarki XXI wieku”

Serdecznie Państwa zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji „Fotonika motorem rozwoju polskiej gospodarki XXI wieku”, która 6 listopada 2015 odbyła się w Łodzi w ramach III Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Współorganizatorem konferencji była nasza firma, a spotkanie poprowadził prezes Tomasz Nasiłowski.

Fotonika coraz śmielej przenika do świata biznesu i przemysłu, a jej rozwiązania stają się popularne w wielu dziedzinach funkcjonowania człowieka. To zjawisko dostrzegli organizatorzy III Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, zapraszając nas do współpracy przy przygotowaniu konferencji fotonicznej. Konferencja „Fotonika motorem rozwoju polskiej gospodarki XXI wieku” była jednym z 24 paneli tematycznych trwającego dwa dni Kongresu i idealnie wpasowała się w główne nurty poruszane podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Uczestnicy Kongresu skoncentrowali się na sprawach, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju oraz Europy. Kilkaset osób ze świata nauki, biznesu i samorządu dyskutowało o tym, co można zmienić i poprawić, aby polska nauka i gospodarka sprawniej funkcjonowały, a mieszkańcy mieli większy wpływ na ważne decyzje podejmowane w ich okolicy.

Celem naszego panelu było nie tylko spotkanie specjalistów z całego kraju, ale przede wszystkim rozpowszechnienie wiedzy na temat osiągnięć polskich naukowców i firm oraz zapoznanie uczestników panelu z ostatnimi działaniami podjętymi na rzecz rozwoju sektora fotonicznego w Polsce. Zebrani goście z ciekawością, a niekiedy zaskoczeniem słuchali o dynamicznym rozwoju fotoniki na świecie i ogromnym potencjale, który drzemie w polskich technologiach fotonicznych.

Moderatorem konferencji był prezes firmy InPhoTech, dr inż. Tomasz Nasiłowski.Prelekcje wygłosili:Fotowoltaika szansą dla zielonej energetyki – dr Paweł Zabierowski - Politechnika Warszawska, – Platforma FotowoltaikiTechnologia światłowodowa – perspektywy dla nowoczesnej gospodarki – mgr Tadeusz Tenderenda – R&D Manager w firmie InPhoTechRola nowoczesnych laserów i detektorów promieniowania optycznego w rozwoju gospodarki - dr Adam Piotrowski – prezes firmy VIGO SystemOptoelektroniczne urządzenia i systemy dla gospodarki i społeczeństwa – dr Marek Daszkiewicz – wicedyrektor Instytutu Optyki Stosowanej, koordynator OPTOKLASTRAOptoelektronika zintegrowana – technologia przyszłości czy rzeczywistość biznesowa? – prof. Ryszard Piramidowicz – Politechnika Warszawska, CEZAMATNanotechnologia w Instytucie Fizyki PAN – prof.Roman Puźniak – z-ca dyr. Instytutu Fizyki PANWiększość naszych prelegentów bierze aktywny udział w pracach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji ds. fotoniki. Strategia Krajowych Inteligentnych Specjalizacji polega na określeniu priorytetów gospodarczych w obszarze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym (B+R+I) oraz skupieniu inwestycji na konkretnych dziedzinach, które są w stanie rozwinąć polską gospodarkę oraz zwiększyć jej konkurencyjność w stosunku do innych krajów. Jedną z 19 takich dziedzin, kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki, jest właśnie fotonika. Podczas panelu staraliśmy przekazać uczestnikom kluczowe informacje na temat funkcjonowania tej dziedziny oraz olbrzymich możliwości jej rozwoju w naszym kraju.

Panel: „Fotonika motorem rozwoju polskiej gospodarki XXI wieku” zakończyła ponad godzinna dyskusja podsumowująca spotkanie. Poza tematami, które były również motywami przewodnimi całego Kongresu, takimi jak: synergia nauki z biznesem, wejście polskich firm na rynki globalne, czy dofinansowanie unijne na najbliższe lata, uczestnicy żywo dyskutowali również na temat możliwości rozwoju sektora fotonicznego w Polsce oraz kluczowych technologii, które ten rozwój powinny przyspieszyć.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszej konferencji.