• Meksykańska 6 lok. 102 Warszawa Polska
  • +48 22 378 48 91
  • +48 22 409 91 451
  • [email protected]
Aktualności: Polsko-Fińskie Forum Innowacyjności
Polsko-Fińskie Forum Innowacyjności

W dniach 8-9 czerwca 2016 roku w Helsinkach odbyło się Polsko-Fińskie Forum Innowacyjności ”Research and Innovation: a Powerful Tool for Company Growth”. Wzięli w nim udział przedstawiciele między innymi: Fińskiego Centrum Wysokich Technologii i Innowacji VTT, Federacji Fińskich Przedsiębiorców, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz polscy przedsiębiorcy. W roli eksperta podczas dyskusji panelowej „Fast Track from R&D to Company Growth” wystąpił prezes InPhoTech – dr inż. Tomasz Nasiłowski.

Finowie dają nam dobry przykład. Oni doskonale wiedzą jak robić „innowacje” - godzić interesy nauki i biznesu oraz wdrażać nowoczesne technologie. Nokia to przecież światowy gigant, a fiński przemysł high-tech świetnie prosperuje. Podczas Forum Finowie wielokrotnie podkreślali, że to, że ich gospodarka jest tak innowacyjna nierozłącznie wiąże się bardzo niskim współczynnikiem korupcji w ich kraju, a kluczowy wpływ na możliwość wdrażania nowych rozwiązań do przemysłu ma wysoki poziom organizacji nauki w Finlandii oraz sprawne i klarowne zarządzanie całym procesem wdrażania innowacji. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem wziąć udział w tak istotnym Wydarzeniu i zabrać głos w dialogu polskich i fińskich przedsiębiorców. Poznałem bardzo ciekawych ludzi i nawiązałem interesujące kontakty – powiedział po powrocie z Finlandii Tomasz Nasiłowski.

Prezes naszej firmy był jednym z ekspertów podczas panelu dyskusyjnego podsumowującego pierwszy dzień Forum. Rozmowę poprowadził wiceprezydent Fińskiego Centrum Wysokich Technologii i Innowacji VTT – John Kettle. Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Federacji Fińskich Przedsiębiorców, a także przedsiębiorstw Synthos oraz Tikkurila.

Prezes Tomasz Nasiłowski jako jeden z ekspertów podczas panelu "Fast Track from R&D to Company Growth" Źródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Helsinkach


Wydarzenie stanowiło swoiste forum wymiany opinii na temat roli badań i innowacyjnych rozwiązań w rozwoju przedsiębiorstw oraz zwiększaniu ich konkurencyjności. Gościem honorowym Polsko-Fińskiego Forum Innowacyjności była Minister ds. Handlu Zagranicznego i Polityki Rozwojowej Finlandii, Lenita Toivakka. Polscy uczestnicy poza udziałem w panelach tematycznych mogli również bliżej zapoznać się z działalnością Fińskiego Instytutu Wysokich Technologii VTT, Centrum Badawczo-Naukowego Bioruukki oraz z fińskimi agencjami zajmującymi się polityką innowacyjności TEKES i Finpro. Ponadto przedstawiciele polskich oraz fińskich władz dyskutowali na temat zacieśnienia współpracy gospodarczej obu państw – między innymi nad koncepcją utworzenia Polsko-Fińskiego Partnerstwa w Dziedzinie Innowacyjności.