• Meksykańska 6 lok. 102 Warszawa Polska
  • +48 22 378 48 91
  • +48 22 409 91 451
  • [email protected]
Aktualności: Polski światłowód wielordzeniowy. Rozwiązanie na miarę XXI wieku
Polski światłowód wielordzeniowy. Rozwiązanie na miarę XXI wieku

„Jak podzielić włos na czworo, a raczej włókno światłowodowe cieńsze od włosa na siedem?” Odpowiedzi na to pytanie szukali dziennikarze TVP3 Rzeszów podczas wizyty w zakładach przemysłowych naszego głównego partnera produkcyjnego – firmy Fibrain. Okazało się, że opracowane w Polsce rozwiązanie ma ogromny potencjał i może zrewolucjonizować światową telekomunikację.

Rzeszowscy dziennikarze zainteresowali się technologią światłowodów wielordzeniowych, która może zrewolucjonizować światowy rynek telekomunikacyjny i jest opracowywana w Polsce, we współpracy firm Fibrain oraz InPhoTech. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wyników śledztwa ekipy telewizyjnej TVP3 Rzeszów. Materiał filmowy dostępny jest tutaj:

www.rzeszow.tvp.pl/25793049/innowacyjne-rozwiazania-w-telekomunikacji

Czy polskie światłowody wielordzeniowe są w stanie zdominować świat i wprowadzić globalną telekomunikację w nowy „wielordzeniowy” wymiar?

Zdecydowanie tak. Ciągły rozwój cywilizacji oraz nieustanny postęp technologiczny sprawiają, że zoptymalizowanie procesu przesyłania informacji śmiało można uznać za główne wyzwanie telekomunikacyjne, a nawet problem o zasięgu globalnym. W XX wieku skutecznym rozwiązaniem okazało się zastąpienie kabli miedzianych światłowodami, co pozwoliło nie tylko na zwiększenie przepustowości, ale również ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Obecnie jednak, powszechnie stosowane łącza światłowodowe przestają wystarczać, a rosnące wciąż wymagania na coraz większą przepustowość sieci, wymuszają na dostawcach usług teleinformatycznych poszukiwanie nowych rozwiązań. Kluczowe przy opracowywaniu nowych rozwiązań oraz planowaniu tworzenia sieci światłowodowych jest także rozwiązanie problemu ograniczonej przestrzeni dla kabli światłowodowych. Nie można jedynie zwiększać liczby światłowodów w danym kablu, gdyż w dużych aglomeracjach miejskich nie ma możliwości powiększenia przestrzeni przeznaczonej na transmisję światłowodową. Rozwiązaniem przełomowym, nad którym obecnie pracują największe koncerny telekomunikacyjne oraz przedsiębiorstwa z krajów rozwiniętych są światłowody wielordzeniowe.

Światłowód wielordzeniowy pozwala na zwiększenie przepustowości sieci tyle razy, ile rdzeni zawiera. Idea jest zasadniczo prosta – na możliwie małym przekroju włókna zmieścić jak najwięcej rdzeni. Każdym kanałem (rdzeniem) wysyłana może być inna, niezależna informacja. Masowe zastosowanie światłowodów wielordzeniowych z pewnością będzie stanowiło swoisty przełom w telekomunikacji nowej generacji.

Korzystając z ogromnego dorobku polskiej szkoły światłowodowej oraz specjalistycznej, unikatowej wiedzy, firmy InPhoTech oraz Fibrain wspólnie z naukowcami z Pracowni Technologii Światłowodów UMCS opracowali polskie światłowody wielordzeniowe, które posiadają przewagę technologiczną nad innymi obecnie przygotowanymi na świecie tego typu rozwiązaniami.

Opracowywany w naszym kraju światłowód 7-rdzeniowy zrewolucjonizuje rynek telekomunikacyjny poprzez zastąpienie standardowych światłowodów telekomunikacyjnych światłowodami o 7-krotnie większej gęstości informacji. Nasze włókno spełnia międzynarodowe standardy i normy, a od większości konkurencyjnie opracowywanych rozwiązań wyróżniają go nie tylko wyśrubowane parametry, ale przede wszystkim kompatybilność z obecnie powszechnie używanymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Do zaimplementowania naszego światłowodu wielordzeniowego nie trzeba zmieniać całej infrastruktury - wystarczy zaledwie jedno urządzenie typu fan in/fan out – które również jest przez nas opracowywane. Dopasowanie 7-rdzeniowego światłowodu do wszystkich istniejących już urządzeń nadawczych i odbiorczych przyniesie znaczne oszczędności w procesie wdrażania. Dzięki zastosowaniu zoptymalizowanego i niskostratnego procesu łączenia światłowodów wielordzeniowych ze sobą oraz ze standardowymi włóknami telekomunikacyjnymi, nasze światłowody są gotowe do natychmiastowego wdrożenia do produkcji przemysłowej oraz pozwalają na stworzenie nowoczesnych, wysokoprzepustowych linii transmisyjnych.

Obecnie trwają finalne prace wdrożeniowe. Produkcja polskiego światłowodu 7-rdzeniowego ruszy na początku 2017 roku w jednym z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkcyjnych tego typu - należącym właśnie do firmy Fibrain.